16.04.23
Útoky medvědů na Slovensku se stávají běžnými.
Na Slovensku rok za rokem přibývá útoků medvěda na člověka. Dávejte pozor kam chodíte na výšlapy nebo cyklovýlety. Následky takového útoku mají velice vážné až fatální následky pro člověka. Ačkoliv je rokmi zaužíváno chovat se v lese potichu, v lokalitách s výskytem medvěda je to právě naopak. Jste-li hluční, dáváte medvědovi čas se vám vyhnout a necítit se překvapený a ohrožený. Podobné je to i u medvědice s mladými, která dokáže být mnohem útočnější v pŕípadě pocitu ohrožení. Medvědům se zmenšují klidové zóny, přivykají civilizačnímu ruchu a ztrácejí plachost. I to je jeden z důvodů proč se s nimi můžeme setkat stále častěji i v jinak bezpečných lokalitách. Bohužel už se stalo neštěstí na silnici nebo dálnici, kdy medvěd nečekaně vběhl do jízdní dráhy jedoucího vozidla. V případě medvědů nelze spoléhat na ochranu prostoru dálničního tělesa pletivem.
O hrozivém útoku medvěda na 55 letého muže v obci Nedožery informovala ve čtvrtek 30.3. odpoledne slovenská policie. Šelma, která vážila zhruba 180 kilogramů, napadeného několikrát pokousala. Se zraněním skončil v nemocnici, je mimo ohrožení života.

Strážci zákona apelují, aby se lidé měli na pozoru. Jen tento týden se jedná již o druhé napadení člověka medvědem. „Před pár minutami nám byl oznámen další útok medvěda na člověka,“ informovali kolem 15. hodiny policisté „Medvěd hnědý s váhou zhruba 180 kilogramů několikrát kousl do pravého ramene a boku mysliveckého hospodáře, který sázel stromy v Ostré dolině v obci Nedožery-Brezany,“ pokračovali strážci zákona. Pětapadesátiletý muž byl převezen do nemocnice. „Naštěstí je mimo ohrožení života. Policie již kontaktovala obec, aby o útoku informovala své občany,“ uvedli policisté. Ti také připomněli, že na Slovensku jde již o druhý útok medvěda na člověka za pouhý týden. „Vyzýváme občany ke zvýšené opatrnosti při pohybu v přírodě. V případě potřeby neváhejte kontaktovat policii,“ apelovali. Například na konci února šelma na Slovensku zaútočila na otce se synem.
Pohyb medvědů je podle odborníků způsobený jejich přemnožením i ztrátou plachosti a v současné době se odhaduje jejich počet na Slovensku na 1000 až 1200 kusů. V případě výskytu je povolán speciální zásahový tým, který medvěda odchytne a transportuje do jiné lokality. Často se však stává, že se medvěd vrací a pak musí být usmrcen. Proti usmrcení se vždy zvedne na sociálních sítích vlna nevole neodborné veřejnosti, která však neumí posoudit míru rizika pro občany. Dávno také neplatí, že medvědi se vyskytují jen ve vysokohorských oblastech, stále častěji přejdou i do nižších poloh, jako tomu bylo například v oblasti Nitranského samosprávného kraje.
Před šelmou nikdy neutíkejte, váš zdánlivě rychlý pohyb může vyhodnotit jako rychlost zraněné zvěře a následně zaútočit. Odborníci doporučují zachovat klid a vzdalovat se klidným pomalým krokem nebo ulehnout na břicho, zakrýt si rukama hlavu a nehýbat se. V takovém případě je pravděpodobné, že medvěd o vás ztratí zájem. Ideálním pomocníkem jsou sprejové fanfáry, které poznáte ze stadiónů nebo bouchání klackem do stromů při procházení lesem. Kempujete-li nebo bivakujete v horách, pak vězte, že medvěd vaší večeři ucítí i nakilometr a přijde se podívat co máte dobrého. Doporučuje se jíst alespoň půl kilometru od místa přespání.