24.04.2023 - Nová parkovací místa pro karavany zřízené městem Krásná Lípa.
 
  Starostovi města Janu Kolářovi jsme položili pár otázek na téma podpory cestovního ruchu a záměru výstavby míst pro nás karavanisty. Je skvělé, že právě v těchto místech vznikají nová karavanová stání. 
  Jak jsme se dozvěděli, město s touto myšlenkou začalo vážně pracovat asi před čtyřmi lety a prosadit záměr s vysokou investicí u zastupitelů nebyl žádný problém protože turistickou infrastrukturu budují dlouhodobě. Dozvěděli jsme se, že v prostoru, který je k dispozici bude 7 parkovacích stání (5ks 9x6 m, 2 ks 9x7,5m). V první etapě, s ohledem na dotační financování (NPŽP), půjde v zásadě o specální parkoviště pro tato vozidla, kde nebude vybíráno parkovné. Bude k dispozici výlevka a zdroj vody. Následně po "udržitelnosti projektu" osadíme standardní sloupky s možností připojení elektřiny atd. Již od počátku bude vjezd přes závoru, plocha bude oplocena a osvětlena veřejným osvětlením s časováním. V navazující etapě chceme vybudovat objekt příslušenství (sociálky, kuchyňka) -na základě modifikace dotačních podmínek Ústeckého kraje. Na otázku co prokektem sledují jsme dostali jasnou odpověď. ,,Navazujeme na již zmíněné realizace, především parkovací plochy v okrajových částech města, na hranici NP. Chceme poskytnou alternativu k parkování "na divoko", které je problematické, nechceme tato vozidla na městských parkovištích, na náměstí i jiných plochách,,. Ve spádové oblasti města nemají jen pozitivní zkušenosti s karavanisty a jak starosta Kolář řekl, jsou mezi karavanisty rozumní i hlupáci, tak jako tomu je tak všude a ještě dodal, že město by uvítalo raději privátní aktivitu tohoto charakteru služeb spojených s parkováním karavanů. Bohužel, zatím se v bližším regionu takový podnikatel nenašel, bereme to jako nouzové řešení. Neradi vstupujeme do podnokatelských aktivit, které obvykle ve světě dobře fungují.
 
  Město Krásná Lípa je východní bránou do Českého Švýcarska a od roku 2000 zde sídlí Správa Národního parku České Švýcarsko. Za návštěvu v Krásné Lípě lípě stojí Dům Českého Švýcarska s expozici historie oblasti a také  soukromé muzeum Českého Švýcarska, které  bylo zřízeno v nejstarším domě ve městě, je to Dům u Frinda z roku 1729, typický dřevěný dům s podloubím.
  Turistických cílů v okolí Krásné lípy je opravdu mnoho. Můžete navštívit po modré stezce rozhlednu Dymník na severu či využít červené stezky a napojit se na naučnou Köglerovu stezku, která vás provede okolím za vyhlídkami a vrcholy. Za zmínku jistě stojí vyhlídka Kamenná horka, zřícenina hradu Krásný Buk a vrch Vlčí hora  Při návštěvě tohoto kraje navštívíte nejen takové dominanty jako Pravčickou bránu, soutěsky řeky Kamenice, vyhlídky na vrcholcích skal,  procházky skalními městy, ale také se vydáte do Saského Švýcarska na největší pevnost v Evropě Koenigstein, na proslulý kamenný most Bastei nebo se můžete vydat do nedalekých Drážďan, jež jsou pro svoji historickou hodnotu zapsány na seznamu UNESCO.

  Pokud se vydáte do této oblasti, chcete trávit čas na túrách a mít karavan v bezpečí, klidně využijte od Krásné Lípy 17 km vzdálený Kemp a koupaliště Jetřichovice.
 
      
  • Inca (94% / 35) 85.163.*.*
    1 0
    Přesně toto potřebujeme, lidi na svých místech. Važme si pozitivního přístupu samospráv a respektujme pravidla na jejich území.