Od 1. července 2023 bylo zrušeno mýtné na dálničních úsecích spravovaných Generálním ředitelstvím státních silnic a dálnic, tj. na dálnicích A2 (Konin-Styków) a A4 (Vratislav-Sośnica), pro lehká vozidla, tj. osobní automobily, motocykly a jízdní soupravy s maximální přípustnou hmotností 3,5 tuny.

O systému e-TOLL

Systém e-TOLL je nejmodernější řešení vybudované, implementované, udržované a kontrolované Ředitelem Finanční správy pro účely realizace výběru mýtného na zpoplatněných úsecích silnic v Polsku, které spravuje Generální Ředitelství Státních Silnic a Dálnic.

V souladu se zákonem o veřejných silnicích, se v Polsku na zpoplatněných dálnicích, rychlostních silnicích a vybraných státních silnicích uplatňuje elektronický výběr mýtného. Všechny příjmy ze systému e-TOLL jdou do Státního Silničního Fondu. Budou použity na další investice k rozšíření silniční sítě v Polsku a na modernizaci stávající silniční infrastruktury.

Systém je založen na technologii určování polohy uživatele díky využití satelitního určování polohy prostřednictvím virtuálních bran.

Každý uživatel vozidla s maximální přípustnou hmotností nad 3,5 t si může zvolit nejvhodnější způsob přenosu údajů o aktuálnípoloze do systému: pomocí bezplatné aplikace nainstalované na mobilním zařízení, továrně namontovaných lokalizátorů (ZSL) nebo palubních přístrojů (OBU).

Uživatelé systému mohou využívat bezplatnou aplikaci, která jim umožňuje platit elektronické mýtné a plnit povinnosti přepravců ryzikových nákladů v systému SENT-GEO.

Přístup k zařízením, která přenášejí lokalizační údaje, musí být založen na otevřeném modelu distribuce a prodeje palubních jednotek (OBU) a Externích Lokalizačních Systémů (ZSL). OBU a ZSL lze zakoupit v běžném prodeji.  Více informací o těchto zařízeních naleznete na adrese O zařízeních GPS.

  • Komentáře jsou prázdné.